Co to jest CROWDFUNDING?
Crowdfunding stanowi połączenie dwóch wyrazów: „Crowd” - tłum i „Funding” - finansowanie. Idea finansowania społecznościowego jest bardzo prosta: wiele osób finansuje realizację określonego celu zgodnie z sentencją "ziarnko do ziarnka, aż zbierze się miarka".
Tym celem może być chęć pomocy w pokryciu kosztów: leczenia, rehabilitacji, odbudowy dobytku pogorzelców, doposażenia schroniska, organizacji lokalnego wydarzenia, wydania książki czy po prostu chęć pomocy osobie, która na skutek wydarzeń losowych znalazła się w ciężkiej sytuacji życiowej.
Czym jest PoProstuPomagam.pl?
PoProstuPomagam.pl to proste narzędzie do organizowania i wspierania zbiórek internetowych. W kilka chwil zorganizujesz zbiórkę na dowolny cel lub wesprzesz cel bliski Twojemu sercu.
PoProstuPomagam.pl to typowy przykład CROWDFUNDINGU CHARYTATYWNEGO, bowiem Pomagający wspierając realizację konkretnego celu nie otrzymują w zamian żadnych przedmiotów czy nagród.
Dołącz do społeczności PoProstuPomagam.pl i wspólnie z nami wspieraj i promuj dobroCZYNNOŚĆ!
Czy zbiórki internetowe są legalne?
Tak. Zbiórki internetowe to nie zbiórki publiczne. Od 2014 r. do zbiórek internetowych nie stosuje się przepisów ustawy o zbiórkach publicznych, a co za tym idzie nie ma konieczności dokonywania dodatkowych zgłoszeń.
Kto i na jaki cel może zorganizować zbiórki?
Zbiórkę może zorganizować każda pełnoletnia osoba fizyczna, organizacja pozarządowa czy firma. Osoba niepełnoletnia powyżej 13 roku życia oraz osoba ubezwłasnowolnione może zgłosić zbiórkę jedynie za zgodą ich opiekuna prawnego. Organizator tworzący zbiórkę na rzecz osoby trzeciej obowiązany jest posiadać zgodę od osoby na rzecz, której zbiórka ma być prowadzona.
Zbiórkę można zorganizować na dowolny cel z kategorii: Zdrowie, Zwierzęta, Inicjatywy, Inne.
Jak zgłosić zbiórkę?
Kliknij w zakładkę ”Zgłoś zbiórkę” i wypełnij znajdujący się tam formularz zgłoszeniowy. Wskaż tytuł i opis zbiórki, załącz zdjęcia, a gdy zgłoszona zbiórka należy do kategorii „Zdrowie” załącz również niezbędne dokumenty medyczne.
Na jakie konto można wypłacić zebrane środki?
Wypłata może nastąpić na dowolne konto w banku polskim. Ważne! Jeżeli wypłata ma nastąpić na rachunek bankowy innej organizacji pozarządowej, w której Potrzebujący jest Podopiecznym pamiętaj o wskazaniu numeru i nazwy subkonta Podopiecznego w formularzu zgłoszeniowym.
Czy Organizator ponosi jakieś koszty związane z organizacją zbiórki?
Organizator zbiórki nie jest obciążany żadnymi kosztami. Uruchomienie i prowadzenie zbiórki jest bezpłatne, a niewielka kwota 6% - na utrzymanie i promocję serwisu PoProstuPomagam.pl - pokrywana jest z dokonywanych wpłat.
Pomagający nie ponoszą żadnych dodatkowych kosztów podczas dokonywania wpłaty na zbiórkę.
Jakie są możliwe formy wsparcia zbiórek na PoProstuPomagam.pl?
PoProstuPomagam.pl posiada aż trzy metody wsparcia zbiórki.
W zależności od upodobań Pomagającego darowiznę można przekazać:
- przelewem tradycyjnym na rachunek bankowy ze wskazaniem tytułu podanego na stronie zbiórki,
- szybkim przelewem internetowym - Przelewy24,
- szybkim przelewem internetowym - PayPal.
Kiedy moja darowizna pojawi się na stronie zbiórki?
Darowizna on-line przekazana przy użyciu PayPal i Przelewy24 księgowana jest co do zasady bezpośrednio po jej przekazaniu. Jednakże niekiedy z przyczyn technicznych leżących po stronie banku jej zaksięgowanie może nastąpić z pewnym opóźnieniem, nie dłuższym niż 4 dni od dnia jej przekazania.
Księgowanie darowizny przekazanej przelewem tradycyjnym następuje najpóźniej w ciągu 4 dni roboczych od dnia zaksięgowania środków na rachunku bankowym serwisu.
Jak wprowadzić aktualizację na stronę zbiórki?
Zaloguj się w serwisie i wyślij wiadomość, w której wskażesz tekst aktualizujący.
Co dalej po zakończeniu zbiórki?
Zaloguj się w serwisie i wyślij wiadomość weryfikującą wskazując dane kontaktowe podane w formularzu zgłoszeniowym zbiórki.
Kiedy mogę wypłacić zgromadzone środki?
Zgromadzone w ramach zbiórki środki wypłacane są po zakończeniu zbiórki i wysłaniu przez Organizatora zbiórki maila weryfikującego. Jednakże w wyjątkowych okolicznościach jeżeli dana zbiórka trwa przez dłuższy okres to wówczas możliwa jest wcześniejsza częściowa wypłata zgromadzonych środków.
Czy można odwołać przekazaną darowiznę?
Po przekazaniu darowizny nie ma możliwości jej odwołania dlatego zanim zdecydujesz się wesprzeć konkretny cel dokładnie zapoznaj się z apelem Potrzebującego i udostępnionymi przez niego linkami do stron internetowych czy profili społecznościowych.
Pamiętaj również o sprawdzeniu czy wprowadzona przez Ciebie kwota odpowiada kwocie, którą planujesz przekazać.